Pamukkale Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Pamukkale tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Pamukkale ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Pamukkale tanıtım sayfası.
 
 
Pamukkale Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Pamukkale, eşsiz tarihi ve doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz bir yer.

Denizli'ye yaklaşık 19 km uzaklıkta yer alan Pamukkale dünyada eşi benzeri olmayan bir bölge. Travertenleri ve binlerce yıllık bir tarihi günümüze taşıyan antik kentleri ile gezginlerin uğrak noktası. Eğer siz de bu eşsiz yeri keşfetmeye karar verdiyseniz Pamukkale'de gezilecek yerler listemize göz atmadan gezinize başlamayın.

Travertenler: Pamukkale denince herkesin aklına ilk gelen görüntü elbette Pamukkale Travertenleri'ne ait. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan travertenler Menderes Nehri'nde bulunuyor. Pamukkale gezinizde ilk görmeniz gereken yerlerden biri Pamukkale Travertenleri.

Hierapolis Antik Kenti: Yalnızca ülkemizin değil dünyanın da en önemli antik kent bölgelerinden birine ev sahipliği yapıyor Pamukkale: Hierapolis Antik Kenti. Tıpkı travertenler gibi Hierapolis de UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alıyor. Bergama Krallığı'ndan günümüze miras kalan bu eşsiz ören yerini mutlaka gezin. Tripolis Antik Kenti ve Colossea Antik Kenti de Pamukkale civarında gezebileceğiniz diğer örenyerlerinden.

Leodikya Antik Kenti: Pamukkale'de gezilecek antik kentlerden biri de Leodikya Antik Kenti. Tarihte Anadolu'nun en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Leodikya, Pamukkale'nin batısında, Eskihisar Köyü yakınlarında yer alıyor.

Yeşildere Şelalesi: Pamukkale'de en çok ziyaret edilen yerlerden biri de doğa harikası Yeşildere Şelalesi. Sakızcılar Köyü yakınlarında bulunan Yeşildere Şelalesi 55 metre yüksekliğe sahip. Şelaleyi gezdikten sonra burada bulunan alabalık tesislerinde lezzetli bir yemek de yiyebilirsiniz.

Göller ve Mağaralar: Pamukkale ve civarında gezip görebileceğiniz pek çok doğal güzellik bulunuyor. Kaklık Mağarası, Keloğlan Mağarası, Kartal Gölü ve Acıgöl bunlar arasında en çok bilinenlerden.

 
 
 

Pamukkale Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Pamukkale için bir öneri ekleyin
Hafta Sonu Tatil Önerisi: Pamukkale
Hafta Sonu Tatil Önerisi: Pamukkale
Ege Bölgesi'nin kutsal şehri olarak tabir edilen Pamukkale, ülkemizin en ama en önemli hazinelerinden biri. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Pamukkale, gerçekten de dünyada eşi benzeri olmayan güzelliklere sahip. [Yazının Devamı]

Diley Kuru - 15 Nisan 2015, Çarsamba - Yorum Sayısı : 1
St. Philippe Martyrion Kilisesi
St. Philippe Martyrion Kilisesi
Hierapolis Antik Kenti'nin kuzeyindeki bir tepe üzerinde bulunan St. Philippe Martyrion Kilisesi, bölgenin en eski ve en önemli kalıntılarından biri. St. Philippe, İsa'nın 12 havarisi arasında yer alan bir isimdir. [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 30 Aralık 2013, Pazartesi - Yorum Sayısı : 0
Yeşildere Şelalesi
Yeşildere Şelalesi
Denizli'deki Pamukkale kadar turizm açısından gelişmiş bir nokta daha var. Yeşildere Şelalesi… Son zamanlarda fazlasıyla rağbet gören Yeşildere Şelalesi, Denizli tatilinizde kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biridir. Pamukkale'ye doğru giderken Koru [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 27 Eylül 2012, Perşembe - Yorum Sayısı : 1
Laodikya Antik Kenti
Laodikya Antik Kenti
Denizli Pamukkale'de bulunan Laodikya Antik Kenti, kurulduğu dönemlerde Batı Anadolu'nun en büyük ticaret ve finans merkezi konumundaydı. Önemini uzun yıllar koruyan antik kent, Denizli'nin tekstil alanında çok büyük başarılar yakalamasının [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 2 Temmuz 2012, Pazartesi - Yorum Sayısı : 0
Pamukkale Travertenleri
Pamukkale Travertenleri
Denizli ilinin bir ilçesi olan Pamukkale, travertenleri ile turizm açısından büyük bir öneme sahiptir. Akan sulardan kalan karbonat mineralleri ve kent kaplıcalarını kapsayan Pamukkale Travertenleri, Menderes Nehri'nde bulunmaktadır. Hem Türkiye'nin [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 2 Temmuz 2012, Pazartesi - Yorum Sayısı : 10
Laodikya
Laodikya
Denizli Pamukkale'de bulunan Laodikya kurulduğu dönemlerde Batı Anadolu'nun en büyük ticaret ve finans merkeziydi ve döneminin en zengin kentlerinden biriydi. Helenistik dönemde Suriye kralı Antiochus tarafından karısı için kurulan şehirdir [Yazının Devamı]

Özgür Yazıcı - 2 Şubat 2011, Çarsamba - Yorum Sayısı : 0
Hierapolis Antik Kenti
Hierapolis Antik Kenti
Denizli'nin 18 kilometre kuzeyinde Pamukkale'de yer alan Hierapolis Antik Kenti'nin kuruluşuyla ilgili bilgiler sınırlı olmakla birlikte, Bergama Kralı II. Eumenes tarafından M.Ö. II. yy. başında kurulup, Bergama Uygarlığının kurucusu Telephos'un [Yazının Devamı]

Özgür Yazıcı - 2 Şubat 2011, Çarsamba - Yorum Sayısı : 0
Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi
Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi
1984 yılında hizmete açılan Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi, Hierapolis Kentinin Roma Hamamı'dır. 3 salondan oluşan müze sergilenen eserler açısından oldukça zengindir. [Yazının Devamı]

Ordinaryus Tatilyus - 31 Aralık 2010, Cuma - Yorum Sayısı : 0
 
 
Gezgin Yorumları
 
Pamukkale ve çevresi için en az iki, üç gün zaman ayırmakta yarar vardır. Pamukkale ve çevresinde görülmesi gereken bir kaç antik kent vardır. Bu antik kentler şöyledir; Pamukkale ile içiçe geçmiş Hierapolis Antik Kenti, kentin en önemli özelliği Anadolu'daki 1200 kişilik en büyük mezarlığa nekropole sahip olmasıdır. Hierapolis Antik Kenti'nden sonra, Laodikya Antik Kenti görülmesi gereken tarihi yapıların yer aldığı bir yerdir. Son yıllardaki kazılardan sonra bu antik kentte çok sayıda görülecek tarihi yapılar ortaya çıkarılmıştır. Denizli ve Pamukkale'nin dışında, Aphrodisias Antik Kenti, Pamukkale ve çevresindeki antik kentler içerisindeki en önemli antik kentdir. Anadolu'nun en büyük antik stadyumuna sahip antik kentidir.
Ordinaryus Tatilyus l 21 Şubat 2014, Cuma 17:14 l  
 
Süper bir yer.
ecenur sekmen l 23 Kasım 2013, Cumartesi 10:26 l  
 
Güzel bir yer bence.
nur yılmazberk l 21 Kasım 2013, Perşembe 11:24 l  
 
Harika bir yer bence.
zeynep azra bağrı yanık l 22 Ekim 2013, Salı 08:58 l  
 
Güzel şehir.
Pelin Öztürk l 2 Mayıs 2013, Perşembe 21:51 l  
 
 
Peki Pamukkale hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
İstanbul'dan Alaçatı ne kadar uzaklıkta? İstanbul Alaçatı Arası Kaç Kilometre? sayfamızı inceleyin, hem mesafe hem de yol tarifi hakkında bilginiz olsun.

Bodrum tatilinizde nerelerde yemek yenilir? Bodrum'da yemek yenilecek yerler sayfamızda gezgin görüşlerini okuyun, siz de tavsiyede bulunun.

Marmaris'te gece hayatı hakkında gezginlerin görüşlerinden faydalanmak için Marmaris Barlar Sokağı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Seyahat Tüyoları